NFL: S-au stabilit finalele de conferinta. Sanse mari pentru reeditarea finalei din 2020

Kansas City Chiefs, Cincinnati Bengals, Philadelphia Eagles si San Francisco49ers sunt ultimele 4 echipe ramase in cursa pentru titlul din NFL, care vor evolua in semifinele (Champions Conference).

In acest moment, principala favorita la castigarea titlului a devenit Cincinnati Bengals, cotata de Unibet cu 3.50 pentru castigarea trofeului Vince Lombardi, alatui de Philadelphia Eagles, cu aceeasi cota, iar Kansas City Chiefs are cota 3.70, in vreme ce San Francisco49ers are ultima sansa, cota 4.40.

In prima partida din runda divizionala a playoff-ului, Kansas City Chiefs a invins-o pe Jacksonville Jaguars, scor 27 – 20 (7-7, 10-3, 3-0, 7-10). Dupa cum se poate observa, meciul a fost dominat de campioana din 2020, cu exceptia ultimului sfert.

Astfel, Jaguars va pastra pentru totdeauna amintirea meciului cu Los Angeles Chargers, din faza Wild Card, cand au recuperat 20 de puncte si au castigat in ultima secunda partida.

In al doilea „sfert” Philadelphia Eagles a spulberat-o pe New York Giants, scor 38 – 7 (14-0, 14-0, 0-7, 10-0). Un meci la discretia gazdelor, singura data cand Giants au aparut pe tabela s-a intamplat in sfertul al 3-lea.

In cel de-al treilea meci al playoffului divizional, Buffalo Bills a fost invinsa, acasa, de Cincinnati Bengals, finalista editiei precedente, pe o ninsoare ca-n povesti, scor 10-27 (0-14, 7-3, 3-7, 0-3).

In fine, ultima partida din runda divizionala am avut parte de un duel istoric al anilor 90, San Francisco 49ers invingand-o pe Dallas Cowboys, pe teren propriu, scor 19-12 (3-0, 6-6, 0-3, 10-3).

A fost un meci echilibrat, gazdele reusind sa scape in cateva randuri de primirea unor puncte, care ar fi facut diferenta in favoarea texanilor, doar ca acestia nu l-au avut in forma pe Dak Prescott, care a gafat in momentele cele mai importante, diferenta fiind facuta de singurul touchdown al ppartidei.

Astfel, San Francisco49ers va intalni in deplasare pe Philadelphia Eagles in pentru titlul din NFC si calificarea in Super Bowl. De partea cealalata, pentru titlul din AFC se vor duelua Kansas City Chiefs si Cincinnati Bengals, pe Arrowhead Stadium din Kansas City.

Super Bowl, finala NFL, se va disputa pe 12 Februarie in Arizona, pe State Farm Stadium din Glendale.