Premier League: Arsenal – Man. United. Tunarii vor revansa

Arsenal o intalneste duminica, de la ora 18:30, pe Manchester United, pe Emirates, singura echipa in fata careia a cedat in actualul sezon de Premier League, in tur.

Gazdele sunt cotate cu 1.89 sa obtina revansa, la Unibet, in vreme ce un meci fara infrangere pentru oaspeti beneficiaza de cota 1.96.

Cu 10 victorii si doua egaluri in precedentele 12 etape, trupa de pe Emirates Stadium traverseaza un sezon de vis, asa cum nu s-a mai vazut din perioada buna a lui Arsene Wenger si este lider, la 5 puncte distanta de campioana en-titre, Man, City.

Nu mai departe de weekendul trecut, trupa lui Mikel Arteta a surprins inca o data, reusind sa dea lovitura in deplasarea de la Tottenham, 2-0 in derby-ul nordului Londrei.

Pentru acest meci, Arteta pregateste sa-i ofere primele minute lui Leandro Trosard, noua achizitie, adus de la Brighton.

De partea cealalta, United s-a impiedicat in etapa trecuta la Crystal Palace, acolo unde a condus cu 1-0 si a fost foarte aproape sa castige, fiind egalata in minutele de prelungire si a intrerupt seria excelenta de 7 victorii consecutive pe care le-a realizat dupa terminarea Campionatului Mondial din Qatar, atat in campionat, cat si in Cupa Angliei si Cupa Ligii.

Totusi, echipa lui Erik ten Hag este si ea in forma foarte buna, iar recent au reusit sa castige derby-ul orasului Manchester intr-un meci exceptional pe Old Trafford. In clasament, United Trupa se afla pe pozitia a 3-a, la doar 3 puncte in urma rivalei din oras, Manchester City.