Transilvania Open: Gabriela Ruse, invinsa in optimi. Toate romancele au fost eliminate

Transilvania Open 2022 a ramas fara nicio jucatoare din Romania, dupa ce, in optimile de finala, Gabriela Ruse (104 WTA) a pierdut dramatic, in optimile de finala, cu 1-6, 7-6(8), 6-7(6), impotriva chinezoaicei Xiyu Wang (59 WTA).

In sferturile de finala, in prima partida a zilei de vineri, Anna Bondar este cotata cu 3.00, la Unibet, sa obtina calificarea in semifinale, in vreme ce Anastasia Potapova beneficiaza de cota 1.40 pentru aceeasi performanta.

Ruse a luptat trei ore si 24 de minute cu Xiyu Wang. Romanca a salvat doua mingi de meci (una la 3-5 si una in tiebreak), dar a fost invinsa pana la urma de a 7-a favorita a turneului.

Wang a eliminat-o si pe Jaqueline Cristian (83 WTA), cu scorul de 6-3, 6-3, in runda inaugurala.

Pe tabloul de simplu s-a mai aflat Ana Bogdan (46 WTA), care a fost invinsa de nemtoaica Jule Niemeier (74 WTA), scor 7-6(5), 6-2, si Irina Bara (150 WTA), care a fost eliminata cu 6-1, 7-5 de Nuria Parrizas-Diaz (75 WTA).

Pentru prezenta in optimi, Gabriela Ruse va primi 3.800 de dolari si 30 de puncte in clasamentul WTA.

In runda urmatoare, Wang va da peste iberica Nuria Parrizas-Diaz (75 WTA).