Cupa Ligii: Man. United – Charlton Athletic. Buturuga mica va rasturna carul mare?

Manchester United si Charlton Athletic deschid faza sferturilor de finala ale Cupei Ligii, marti, se va disputa marti, de la ora 22:00, pe Old Trafford.

United este cotata cu 4.30, la Betano, sa obtina victoria la o diferenta de doua goluri, in vreme ce Charlton beneficiaza de cota 5.90 sa nu piarda si 7.50 sa obtina calificarea in semifinale.

Gazdele au cucerit trofeul de 5 ori si incearca in acest sezon sa castige din nou trofeul la o distanta de 5 ani de la ultima reusita. In 2017, Diavolii treceau de Southampton in finala, cu 3-2.

Echipa pregatita de Erik ten Hag se afla intr-o forma de invidiat, inceputa in startul lunii noiembrie 2022. De atunci, a disputat 6 partide oficiale, toate castigate in cele trei competitii interne. Gratie acestui parcurs, United se afla pe locul 4, cu 25 de puncte, dupa 17 etape.

Donny van de Beek inca este accidentat, in timp ce Axel Tuanzebe si Jadon Sancho nu sunt refacuti.

De partea cealalta, Charlton Athletic este singura formatie din League One prezenta in sferturile de finala ale Cupei Ligii si va incearca sa repete performanta din 1986, cand s-a impus cu 1-0.

Din cauza rezultatelor din League One (5 victorii, 10 remize si 8 infrangeri), conducerea clubului a luat o decizie importanta. L-a demis pe Ben Garner, care a dus, totusi, echipa in aceasta faza a Cupei Ligii, si l-a numit pe Dean Holden, cel care se afla la doar a doua experienta ca antrenor principal.

Mutarea s-a dovedit a fi inspirata, avand pana acum 4 partide oficiale: o remiza, o infrangere si doua victorii consecutive, rezultate care au urcat echipa la 9 puncte de play-off.