Cupa Ligii: Southampton – Man. City. Sfintii vor sa „detoneze bomba”

Southampton si Manchester City se vor duela, miercuri, in sferturile de finala ale aEFL Cup (Cupa Ligii), de la ora 22:00, pe St. Mary’s Stadium.

Gazdele sunt cotate cu 4. sa nu piarda, la Betano, iar pentru calificarea in semifinale beneficiaza de cota 13.50. De partea cealalta, oaspetii sunt cotati cu 1.13 sa obtina victoria in 90 de minute, in vreme ce pentru calificarea in timp regulamentar Betano ofera de cota 1.23.

Sfintii au ajuns de doua ori in finala competitiei, de-a lungul timpului, dar niciodata nu au reusit sa castige trofeul. In 1979 pierdeau cu Newcastle, scor 3-2, iar in 2017 aveau sa cedeze in fata celor de la Manchester United, scor 3-2.

Daca in Cupa Ligii au bifat cel putin sfertul de finala, in Premier League lucrurile nu decurg deloc conform planului. Obiectivul este evitarea retrogradarii, ceea ce pare o misiune imposibila. La inceputul lunii noiembrie, Nathan Jones l-a inlocuit pe banca tehnica pe Ralph Hasenhuttl, dar efectul n-a fost cel dorit, acesta din urma pierzand 4 etape la rand.

Totusi, singurele doua victorii ale lui Jones au venit in cele doua competitii eliminatorii – una in Cupa Ligii Angliei, alta in Cupa Angliei, ultima chiar in weekend-ul precedent, cand Southampton a trecut, cu 2-1, de Crystal Palace, in deplasare.

Pentru acest meci, alex McCarthy, Theo Walcott, Tino Livramento si Juan Larios sunt accidentați.

Pentru Cetateni, Cupa Ligii este o specialitate, avand 8 trofee castigate din 9 finale, dupa Liverpool, care are 9 trofee din 13 finale. Cum Liverpool este deja eliminata din actuala editie, trupa lui Pep Guardiola va avea sansa sa ajunga si ea la cifra 9, daca va castiga finala de pe 26 februarie.

Lucrurile nu stau la fel de bine si in campionat, unde chiar daca ocupa locul 2, distanta de liderul Arsenal este 5 puncte. In ultima runda, City s-a impus pe terenul lui Chelsea, cu 1-0, apoi s-au reintalnit in 32-imile Cupei Angliei, castigand mai clar, cu 4-0.

Ruben Dias este singurul jucator accidentat.