Supercupa Spaniei: Real Madrid – FC Barcelona. Primul El Clasico din 2023

Primul El Clasico din 2023 va fi in finala Supercupei Spaniei, care se va desfasura in Arabia Saudita, pe King Fahd International Stadium din Riyadh, duminica, incepand cu ora 21:00.

Real este cotata cu 3.10 sa obtina victoria in 90 de minute, in vreme ce pentru a ridica trofeul beneficiaza de cota 2.18. Tot la Betano, Barcelona este cotata cu 2.25 sa obtina victoria in timp regulamentar, iar pentru a cuceri trofeul beneficiaza de cota 1.70.

Cele doua amri rivale au avut emotii pentru a ajunge in ultimul act al competitiei. Catalanii au remizat, 1-1, cu Real Betis, dupa 90 de minute, apoi ambele echipe au mai marcat cate o data in reprizele de prelungiri, iar la loviturile de departajare elevii lui Xavi Hernandez s-au impus cu 4-2.

De partea cealalta, Albii au tremurat cu Valencia. Trupa lui Carlo Ancelotti a remizat, 1-1, in timpul regulamentar, rezultata care s-a pastrat si dupa reprizele de prelungiri, iar la loviturile de departajare s-a impus cu 4-3.

In campionat, dupa 16 etape, Real Madrid ocupa locul 2, cu 38 de puncte, cu 3 puncte mai putine decat FC Barcelona, care este lider.

Real Madrid a cucerit trofeul de 12 ori, ultima oara in 2022, dupa o finala cu Athletic Bilbao, scor 2-0, in timp ce Barcelona a castigat de 13 ori Supercupa Spaniei, ultima data in 2018, scor 2-1 in finala cu FC Sevilla.

Real Madrid si Barcelona s-au mai intalnit de 15 ori in Supercupa Spaniei, iar echipa din capitala Spaniei s-a impus de noua ori, patru meciuri au fost castigate de catalani si alte doua partide s-au terminat la egalitate (in perioada in care se juca in format tur-retur).

Ultimul meci direct intre cele doua echipe s-a disputat in turul acestei editii de campionat, pe 16 octombrie 2022, pe Santiago Bernabeu, cand Real Madrid – Barcelona s-a terminat 3-1 (Benzema 12, Valverde 35, Rodrygo 90+1p / Ferran 83).