Cupa Ligii: Man. United și Newcastle luptă cu trofeul pe masă

Manchester United și Newcastle au șansa de a pune mâna pe primul trofeu al sezonului, Cupa Ligii, duminică, pe Wembley, începând cu ora 18:30.

Diavolii sunt cotați la Superbet cu 2.25 să câștige partida în timp regulamentar și cu 1.65 să se impună după reprizele de prelungiri și/sau loviturile de departajare, în vreme ce Newcastle beneficiază de cota 3.30 să câștige partida în cele 90 de minute și cu 2.30 să intre in posesia  trofeului după reprizele de prelungiri și/sau loviturile de departajare.

Pentru a disputa finala, United a învins pe Nottingham Forest cu 5-0, la total, în timp ce Newcastle a ajuns în prima finală internă din 1999 încoace după o victorie cu 3-1 la general împotriva lui Southampton.

Manchester United vine după succesul din Europa League cu Barcelona. Echipa lui Erik ten Hag s-a impus cu 2-1 în returul de pe Old Trafford, după remiza de pe Camp Nou, și a obținut calificarea în optimile de finală.

Manchester United traversează o perioadă foarte bună și în Premier League, acolo unde se află pe locul 3, cu 49 de puncte, iar Erik ten Hag a readus speranța printre fanii echipei de pe Old Trafford.

Cel mai în formă jucător din lot, Marcus Rashford, a suferit o lovitură în ultimul meci oficial, dar conform ultimor știri va fi disponibil pentru acest meci. Atacantul în vârstă de 25 de ani traversează o formă de invidiat, având 24 de goluri marcate în acest sezon în toate competițiile.

Christian Eriksen, Anthony Martial și Donny van de Beek sunt accidentați.

De partea cealaltă, Newcastle vine după o înfrângere pe teren propriu cu Liverpool, scor 0-2. Chiar și în aceste condiții, echipa lui Eddie Howe are parte de un sezon de excepție, fiind pe locul 5 în Premier League și speră în continuare la un loc în Top 4.

Miguel Almiron este principalul marcator al echipei. În acest sezon a marcat zece goluri, însă niciunul în Cupa Ligii. Problema importantă pentru Coțofene o reprezintă lipsa portarului Nick Pope, care are de ispășit o suspendare, eliminat în partida cu Cormoranii. În aceste condiții, Nick Karius, fotul portar al lui Liverpool, va fi titular în poarta lui Newcastle, germanul având ultima prestație într-un meci oficial în februarie 2022, pentru Union Berlin, unde fusese împrumutat.

Dacă Manchester United nu a mai cucerit un trofeu din sezonul 2016/17, atunci când a cucerit Cupa Ligii Angliei pentru a 5-a oară și Europa League, fanii lui Newcastle așteaptă un trofeu major din 1955, atunci când au cucerit pentru ultima oară Cupa Angliei.

În 1999, Manchester United și Newcastle s-au întâlnit în finala Cupei Angliei, atunci când echipa antrenată de Sir Alex Ferguson câștiga cu 2-0 partida de pe vechiul Wembley.

În actualul sezon din Premier League, la Manchester, cele două echipe au remizat, 0-0.