Dinamo debuteaza cu Viitorul Pandurii in noul format al Cupei Romaniei

Viitorul Pandurii Tg Jiu si Dinamo se reintalnesc in acest sezon, de data aceasta in play-off-ul Cupei Romaniei, tot la Targu Jiu, partida care va avea loc joi, 29 septembrie, de la ora 21:30.

Cum gorjenii s-au impus in precedentul meci, in Liga 2, cu 2-0, Ovidiu Burca vrea sa-si ia revansa in fata lui Florin Stanga.

Unibet ofera o cota de 2.15 pentru ca echipa gorjeana sa obtina calificarea in faza grupelor, in vreme ce pentru Dinamo calificarea este cotata cu 1.65.

Dinamo a ajuns in play-off-ul Cupei Romaniei dupa victoria cu CS Tunari, scor 3-0, in timp ce Viitorul Pandurii a trecut de Flacara Horezu cu 3-2, dar dupa reprizele aditionale. Dupa 90 de minute, scorul a fost egal, 2-2.

In Liga 2, Viitorul Pandurii a inregistrat o serie de trei victorii, 1-0 cu CS Comunal Selimbar, 1-0 cu Poli Timisoara si 1-0 cu Progresul Spartac, ocupand pozitia a 9-a, cu 12 puncte acumulate in 7 etape.

Viitorul Pandurii Targu Jiu este un club infiintat in anul 1998 sub numele de AS Sirineasa si a jucat aproape toata istoria sa in ligile inferioare. In 2016 a promovat in Liga 3, iar in 2018 a facut pasul spre Liga 2. Un an mai tarziu i-a fost schimbat numele in Energeticianul si mutata la Petrosani, iar in 2019 echipa a devenit Viitorul Pandurii si joaca la Tg. Jiu.

De partea cealalta, Dinamo are doua esecuri la rand. Dupa victoria cu Concordia Chiajna, scor 1-0, a cedat in fata Stelei, scor 1-2, apoi in fata Gloriei Buzau, in deplasare, cu acelasi scor, rezultate care o pozitioneaza pe un rusinos locul 16, cu doar 6 puncte, dupa cele 7 etape.

Echipe probabile:

Viitorul Pandurii: Opric – Rogac, Pircalabu, Danescu, Core – Dulca, Brinzan, Vulpe, Dragu – Dodoi, Toma

Dinamo: Dujmovic – Gabriel, Giafer, Patriche, Amzar – Iglesias, Lazar, Rosu, Bani – Bordusanu, Ghezali