Laver Cup 2022: Echipa lumii a castigat trofeul in premiera

Echipa Lumii a castigat, in premiera, Laver Cup, dupa ce Frances Tiafoe a adus ultimele 3 puncte pentru echipa condusa de legendarul John McEnroe, in O2 Arena din Londra.

Circuitul ATP se pregateste de turneul de la Seoul, unde Casper Ruud este principalul favorit, cotat cu 3.50, la Unibet, sa castige titlul, urmat de Taylor Fritz, cotat cu 5.00, si Denis Shapovalov, cotat cu 6.00.

Finalistul de la US Open 2022 a trecut de Stefanos Tsitsipas, cu 1-6, 6-7, 10-8, iar Echipa Lumii si-a trecut in palmares primul Laver Cup, dupa patru editii (in 2020 nu s-a organizat).

Grecul a inceput excelent partida din O2 Arena si a castigat primul set cu 6-1, dupa doar 20 de minute de joc.

Tsitsipas (6 ATP) a parut jucatorul mai bun si in setul secund, dar Tiafoe a rezistat incredibil, a salvat patru mingi de meci in tiebreak, pe care l-a castigat, in cele din urma, cu 13-11.

In super-tiebreak, Tiafoe (19 ATP) a condus cu 8-4, Tsitsipas a recuperat trei puncte (8-7), dar americanul a inchis partida cu 10-8.