Premier League: Leeds – Manchester City inchide runda inceputa de Boxing Day

Etapa a 17-a din Premier League, ce a debutat in a doua zi de Craciun (Boxing Day), se va incheia, miercuri, cu duelul dintre Leeds si Manchester City, pe Elland Road, de la ora 22:00.

Gazdele sunt cotate cu 4.15 sa nu piarda duelul cu campioana en-titre, la Betano, in vreme ce oaspetii beneficiaza de cota 1.26 sa obtina victoria.

Leeds nu a excelat in Premier League in acest sezon si chiar daca, in urma cu trei etape, a invins pe Liverpool, cu 1-2, inaintea acestui duel se afla doar pe locul 15, cu 15 puncte dupa 14 etape disputate.

Inaintea pauzei competitionale pentru Campionatul Mondial din Qatar, trupa lui Jesse Marsch a pierdut dramatic la Tottenham, scor 3-4, cu toate ca a condus in trei randuri, dupa ce a invins pe Bournemouth, acasa, cu acelasi scor, intre cele doua etape ratand calificarea in optimile Cupei Ligii, invinsa de Wolverhampton, scor 0-1.

Totusi, Leeds ar trebui sa aiba un moral bun dupa rezultatele obtinute in perioada de pauza, reusind victorii cu Elche (2-1) si Real Sociedad (2-1), ulterior cedand in fata lui AS Monaco (2-4).

Archie Gray si Stuart Dallas sunt accidentati, in timp ce Tyler Adams are de ispasit o suspendare.

De partea cealalta, City a intrat in pauza competitionala dupa o infragere, acasa, cu Brentford (1-2), intrerupand o serie de trei victorii consecutive, rezultat care a indepartat-o si mai mult de liderul Arsenal, in acest moment ocupand locul 3, cu 32 de puncte, la o lungime in urma lui Newcastle, care are doua jocuri mai mult disputate si 8 in urma Tunarilor, cu un joc mai mult disputat.

Pe parcursul Cupei Mondiale, trupa lui Pep Guardiola a disputat un singur amical, cu Girona, castigat cu 2-0, iar la revenirea de dupa turneul final, saptamana trecuta, a invins pe Liverpool in Cupa EFL, cu 3-2, si s-a calificat in optimi.

Pentru acest jos, Ruben Dias si Kalvin Phillips sunt accidentati, in timp ce Julain Alvarez inca sarbatoreste trofeul cucerit in Qatar cu Argentina.

In cele mai recente doua jocuri, Manchester City a castigat in fata lui Leeds fara sa primeasca gol, o data cu 7-0, iar a doua oara cu 0-4.