La Liga: Betis – Athletic Bilbao, duel pentru Liga Campionilor

La Liga revine, dupa o pauza de 7 saptamani, cu etapa a 15-a, iar joi, de la ora 20.15, se desfasura un derby pentru cupele europene, intre Betis si Athletic Bilbao, Estadio Benito Villamarin din Sevilla.

Gazdele sunt cotate cu 3.00, la Superbet, pentru victorie, in vreme ce succesul oaspetilor beneficiaza de cota 2.40.

Cele doua echipe au acelasi numar de puncte, 24, dar nu sunt vecine de clasament, pentru ca intre ele se interpune Atletico Madrid, diferenta facandu-se la golaveraj: 4. Bilbao +10, 5. Atletico +4, 6. Betis +5.

Pentru Betis, pauza pentru disputarea Campionatului Mondial din Qatar a fost ingrozitoare. Andaluzii au facut un turneu in America de Sud, unde au pierdut toate cele trei partide, cu un golaveraj general de 0-10 (0-4 cu River Plate, in Argentina, 0-5 si 0-1 cu Colo Colo, in Chile).

Au urmat alte trei amicale pe teren propriu, cu nume de calibru european: victorie cu Manchester United (1-0), remiza cu Inter Milano (1-1) si infrangere cu Atalanta (0-3).

Asadar, in 6 amicale din ultima luna si jumatate, trupa pregatita de Manuel Pellegrini a marcat 2 goluri si a incasat 14! Adaugand si cele doua partide fara victorie din ultimele partide din La Liga, inainte de intreruperea campionatului (1-1 cu Sevilla, 0-3 la Valencia), rezulta o serie de 8 meciuri cu un singur succes, doua remize si 5 infrangeri, golaveraj 3-18!

Betis are numeroase absente pentru acest meci: fundasul central Edgar Gonzalez e suspendat, iar Juan Cruz, ivorianul Akouokou si argentinienii Pezzella si Guido Rodriguez sunt accidentati.

De partea cealalta, pentru Athletic pauza a venit intr-un moment bun: 3-0 cu Valladolid, in campionat si calificare in 32-imile Cupei Spaniei, dupa 2-0 pe terenul modestei Alzira.

Spre deosebire de Betis, bascii au impresionat in perioada de pregatire, reusind 4 victorii din tot atatea posibile: 2-0 cu Valladolid, 2-0 cu Guadalajara, 3-0 cu Burgos si 1-0 cu Udinese. Mai mult, trupa pregatita de Ernesto Valverde se afla la al doilea meci oficial de dupa turneul final din Qatar, reusind calificarea in 16-imile Cupei Spaniei, dupa 1-0 cu Sestao (Liga 4).

Precedenta confruntare directa a avut loc in primavara acestui an, tot la Sevilla, Betis castigand cu 1-0.