Tenis de masă. Aur și bronz pentru România, la Jocurile Europene

Bernadette Szocs a câștigat aurul, iar Elizabeta Samara și-a adjudecat bronzul în proba feminină de simplu din cadrul Jocurilor Europene de la Cracovia – Malopolska (Polonia).

Bernadette Szocs a câștigat spectaculos medalia de aur în proba feminină de simplu, marți seara, după ce a învins-o în finală pe Xiaoxin Yang (jucătoare asiatică care reprezintă Principatul Monaco), cu scorul de 4-3 (4-11, 7-11, 11-7, 8-11, 13-11, 11-9, 11-3).

Bernie s-a impus după aproape o oră de joc, revenind de la 0-2 și 1-3 la seturi. Ea a câștigat două seturi pe muchie de cuțit, cu 13-11 și 11-9, iar în decisiv s-a impus clar, cu 11-3. De precizat sportiva noastră a câștigat aurul contra unei jucătoare care nu-i luase nici un set în precedentele meciuri directe și și-a câștigat toate meciurile categoric până în finală.

Tot marți, Elizabeta Samara a cucerit medalia de bronz în proba feminină de simplu, după ce a învins-o pe poloneza Natalia Bajor, cu 4-3 (11-9, 4-11, 13-11, 11-7, 9-11, 9-11, 11-7).

În total, Romania a obținut 3 medalii, după ce perechea Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs au obținut bronzul la dublu mixt. Este cea mai bună clasare a tenisului de masă românesc din istoria participărilor la Jocurile Europene, care sunt varianta continentală a Jocurilor Olimpice.

România participă la Jocurile Europene de la Cracovia – Malopolska (21 iunie-2 iulie) cu 150 de sportivi, 74 la feminin, 76 la masculin, la 18 discipline sportive: atletism, badminton, baschet, box, ciclism, judo, kaiac-canoe, karate, rugby, sărituri cu schiurile, sărituri în apă, scrimă, taekwondo, tenis de masă, teqball, tir cu arcul, tir sportiv, triatlon.