AO 2023: Campionul entitre, Rafael Nadal, debut cu dreptul. Bogdan si Cristian, out

Australian Open 2023 a debutat în noaptea de duminică spre luni, iar in prima zi l-am vazut la treaba chiar pe campionul in exercitiu, Rafael Nadal, impotriva britanicului Jack Draper.

Marti vom urmari si debutul favoritului principal al acestei editii, Novak Djokovic, care este cotat cu 1.19 sa treaca de Roberto Carballes Baena, la Betano, in vreme ce un set pentru jucatorul spaniol este cotat cu 4.05.

Dupa un meci in care Draper, 21 de ani, a parut ca are resurse pentru a produce surpriza, Rafael Nadal s-a impus, in 4 seturi, beneficiind si de problemele fizice pe care Draper le-a acuzat incepand cu setul 3.

Partida s-a terminat cu scorul de 7-5, 2-6, 6-4, 6-1 pentru Nadal, care va evolua in turul 2 impotriva americanului Mackenzie McDonald, locul 65 ATP, care a trecut de Brandon Nakaashima, dupa un meci marataon de peste 4 ore, scor 7-6, 7-6, 1-6, 6-7, 6-4.

„Nu vin dupa o perioada buna si ma bucur ca m-am intors aici, a 19-a oara, si ca am facut-o cu o victorie. Pentru mine, acum, inseamna mult.

Am avut un adversar complicat si il veti mai vedea ani buni aici. E adevarat, acum sunt si tata si totul s-a schimbat in viata mea, vad altfel lucrurile, dar sunt bine”, a spus Nadal, la flash interviul de pe teren, care va implini 37 de ani in luna iunie.

Din pacate pentru Roomania, Ana Bogdan a cedat in primul tur, in fata maghiarei Anna Bondar, scor 2-6, 6-2, 3-6, iar Jaqueline Cristian a fost eliminată de catre favorita numarul 3, Jessica Pegula, scor 6-0, 6-1.

Romania mai are trei reprezentante pe tabloul principal de la Australian Open, pe Irina Begu, Sorana Cirstea si Patricia Tig.

Irina Begu o va intalni pe Elizabeth Mandlik, Sorana Cirstea va juca impotriva Yuliei Putintseva, iar Patricia Tig se va duela cu Shuai Zhang, toate cele trei confruntari urmand a se desfasura marti.