CM 2022: Argentina – Croatia, prima semifinala. Afla toate detaliile

Argentina – Croația este prima semifinala a Campionatului Mondial din Qatar, si se va desfasura marti, de la ora 21:00 (ora Romaniei), pe Lusail Stadium, din Doha.

Superbet ofera Argentinei cota cu 1.95 pentru victoria in 90 de minute, in vreme ce pentru calificarea in marea finala ofera cota 1.45.

De partea cealalta, Croatia este cotata cu 4.40 sa obtina victoria in cele 90 de minute, in vreme ce pentru calificarea in finala beneficiaza de cota 2.90.

Argentina a trecut de Olanda, in sferturi, dupa executarea loviturilor de departajare, dupa ce a terminat cele 90 de minute la egalitate, 2-2. Astfel, nationala pregatita de Lionel Scaloni se afla la o victorie de a doua finala cu Lionel Messi in frunte, dupa cea pierduta in fata Germaniei in 2014 (0-1, dupa prelungiri). De altfel, Cupa Mondiala este singurul trofeu care lipseste din palmaresul capitanului nationalei Albiceleste.

Pumele au inceput turneul final din Qatar cu o infrangere socanta in fata Arabiei Saudite (1-2), dar au reusit sa ajunga in semifinale pentru a sasea oara in istorie, desi a primit gol in 3 din cele 4 meciuri jucate de atunci.

Argentina a cucerit doua titluri, in 1978 si 1986, jucand finala de alte trei ori (1930, 1990, 2014).

Dincolo, pentru croati este a doua semifinala consecutiva la Campionatul Mondial, dupa ce in urma cu patru ani au pierdut finala jucata impotriva Frantei, in Rusia (2-4).

La acest turneu final, Croatia a avut de doua ori nevoie de loviturile de departajare, dupa ce in optimi a devansat-o pe Japonia (1-1 dupa 90 de minute), iar in sferturi pe Brazilia (0-0 si 1-1 dupa prelungiri). In ambele confruntari, portarul lui Dinamo Zagreb, Livakovici, a fost decisiv. Cu niponii a aparat trei penalty-uri, iar cu Brazilia l-a salvat pe primul.

Nationala lui Zlatko Dalic are, astfel, un bilant perfect la loviturile de departajare, castigand toate cele patru meciuri care au ajuns in acest punct, doua la CM 2018 si doua la CM 2022.

Mai mult, Croatia va incerca sa devina si prima echipa care joaca doua finale consecutive de la Brazilia, in 2002, care a cucerit trofeul, dupa ce fusese invinsa de Franta in finala editiei din 1998.

Cele doua echipe s-au mai intalnit de doua pana acum la Cupa Mondiala, in faza grupelor, sud-americanii castigand in 1998 cu 1-0, iar croatii cu 3-0 in 2018.

Din punct de vedere statistic, Argentina a marcat 9 goluri la CM 2022 (a primit 5), iar Croatia a inscris 6 (a incasat 3), argentinienii a pasat mai mult, 3.319 pase (2.953 reusite), fata de 3.157 (2.743), sud americanii au avut mai putine centrari, 87-122 (24-29 reusite), explicabil si prin lipsa de talie a echipei lui Messi. Argentina a avut mai multe suturi la poarta, 73-55, dar si pe poarta, 32-21, precum si mai multe cornere (31-20).

Marcelo Brozovic este jucatorul croat cu cei mai multi kilometri alergati la CM 2022, 71,95 km (in 503 minute jucate), in timp ce de la argentinieni fotbalistul care a alergat cel mai mult este Rodrigo De Paul, cu 52,35 km (426 minute jucate).

Argentina nu va putea conta in meciul de marti pe fundasii laterali Gonzalo Montiel si Marcos Acuna, ambii suspendati pentru cumul de cartonase galbene:

Meciul va fi arbitrat de italianul Daniele Orsato.