CM 2022: Franta – Maroc, a doua semifinala. Argentina este prima finalista. Afla toate detaliile

Franta – Maroc este a doua semifinala a Campionatului Mondial din Qatar ce se va desfasura miercuri, de la ora 21:00 (ora Romaniei), pe Al Bayt Stadium din Al Khor.

Superbet ofera Frantei cota cu 1.60 pentru victoria in 90 de minute, in vreme ce pentru calificarea in marea finala ofera cota 1.28.

De partea cealalta, Maroc este cotata cu 6.50 sa obtina victoria in cele 90 de minute, in vreme ce pentru calificarea in finala beneficiaza de cota 3.90.

Dupa ce a eliminat pe Anglia, in sferturile de finala, cu 2-1, Franta va incerca sa devina a treia echipa care reuseste sa isi apere titlul de campioana, dupa Italia (1938) si Brazilia (1962). Pana atunci, ”Les Bleus” vor incerca sa joace a doua finala consecutivă, lucru care nu a mai fost reusit din 2002, cand Brazilia avea sa castige ultimul titlu de pana acum.

Fata de meciul cu Anglia, selectionerul Didier Deschamps a fost nevoit sa faca doua modificari in primul 11, din cauza unor probleme medicale. Fundasul central Upamecano a fost inlocuit de Konate, iar mijlocasul Rabiot, de catre Fofana.

De partea cealalta, Marocul este prima echipa africana si arabă care ajunge in semifinalele Cupei Mondiale, iar selectionerul Walid Regragui a devenit primul antrenor arab care duce o echipa in fazele eliminatorii ale competitiei. Interesant este ca ”Leii din Atlas” nu au primit pana acum gol din partea adversarelor pe care le-a intalnit la aceasta editie, singurul gol incasat fiind de fapt un autogol marcat de Nayef Aguerd in meciul cu Canada (2-1).

In ofensiva nu stralucesc, dar cu doar un gol marcat au reusit sa elimine din competitie nationale precum Spania, in optimi, si Portugalia, in sferturi.

Evident, Franta are un atac de doua ori mai bun decat Marocul (11 goluri marcate, fata de doar 5 pentru africani), insa a primit 5 goluri la actualul turneu final, mai exact cate unul in fiecare meci, in timp ce Marocul are patru meciuri fara gol primit.

Tot francezii stau mai bine si la pase (2.782-1.613, dintre care reusite 2.466-1.273), centrari (117-44, reusite 44-13), suturi la poarta (77-41), pe poarta (28-14) sau cornere (31-6). Aurelian Tchouameni este francezul care a alergat cel mai mult, cu 51,69 km (in 411 minute jucate), in vreme ce marocanul Sofyan Amrabat sta mai bine la acest capitol, cu 59,3 km (in 480 de minute jucate).

Marocanii stau rau cu lotul inaintea semifinalei cu Franta, dupa ce i-au pierdut anterior pe fundasii Noussair Mazraoui si Nayef Aguerd, iar acum nu vor putea conta nici pe capitanul Romain Saiss, care a iesit pe targa la meciul cu Portugalia. De asemenea, Walid Cheddira este suspendat, dupa ce a primit cartonasul rosu.

Meciul va fi arbitrat de mexicanul Cesar Arturo Ramos Palazuelos.

Selectionata Argentinei este orima finalista, dupa ce a invins echipa Croatiei, vicecampioana mondiala en-titre, cu scorul de 3-0 (2-0), marti seara, pe Lusail Stadium din Al Daayen, in prima semifinala. Messi a deschis scorul din penalty (34), iar Alvarez a reusit o dubla (39, 69).

Argentina, dubla campioana mondiala (1978, 1986), va juca a sasea sa finala mondiala, dupa ce le-a pierdut pe cele din 1930, 1990 si 2014.