Superliga: FCSB – CFR Cluj. Restanta din etapa a 9-a. Absente in ambele tabere

FCSB si CFR Cluj se intalnesc, joi, pe Arena Nationala, in ultimul derby al anului in sezonul regular al Superligii, o partida restanta din etapa a 9-a, care va avea ora de start 20:00.

La Superbet, FCSB este cotata cu 2.55 pentru victorie, in vreme ce succesul CFR-ului beneficiaza de cota 3.10, la fel si remiza.

Cele doua echipe sunt pe podium, in urmarirea liderului Farul, care are 3 puncte peste echipa clujeana si 9 peste cea bucuresteana.

Gazdele sunt in mare forma, cu 5 victorii in ultimele 5 etape, insa au ratat prezenta in fazele eliminatorii ale Cupei Romanei, cu toate ca in faza grupelor, unde a disputat trei partide, a obtinut o victorie si a remizat in celelalte doua.

Per total, FCSB este neinvinsa in ultimele 12 meciuri jucate pe teren propriu, perioada in care a adunat 8 victorii si 4 remize. Echipa lui Mihai Pintilii a castigat ultimele 4 meciuri de acasa. Singura problema este ca FCSB a ajuns la 10 meciuri consecutive in care a luat gol pe teren propriu.

In ultima etapa, FCSB a invins-o pe Chindia, la Ploiesti, cu 2-0, goluri marcate de Radunovic si Omrani, la finalul unui meci in care ros-albastrii i-au pierdut pe Olaru si Compagno, accidentati in startul partidei si nu se stie cand vor reveni.

De partea cealalta, CFR Cluj a facut un pas gresit, runda trecuta, tocmai cand i se ivise oportunitatea de a incheia anul pe prima pozitie. Campioana Romaniei nu a putut profita de esecul liderului Farul, cu Hermannstadt, si s-a intors doar cu un punct din deplasarea de la Botosani, echipa ce venea dupa un 0-8 cu Farul!

Echipa lui Dan Petrescu a fost egalata in prelungiri, dupa un meci in care a jucat foarte bine in prima repriza, da a fost de nerecunoscut dupa pauza. A fost primul pas gresit dupa 4 victorii consecutive in campionat.

Per total, CFR Cluj a pierdut doua meciuri in deplasare, pana acum, 1-3 cu FCU Craiova si 1-2 cu Rapid. Esecul din Giulesti este singurul din ultimele 8 deplasari.

Printre absentele importante se numara fundasul central Kolinger, suspendat, si atacantul Debeljuh, in continuare accidentat.

La directe, FCSB conduce in confruntarile cu CFR Cluj, avand 2 succese la rand, ultima pe teren propriu, scor 3-1.