CM 2022: Argentina – Franta, marea finala! Pumele viseaza cu Messi, Cocosii tintesc dubla

Duminica, se va disputa cel mai important eveniment fotbalistic al planetei, finala Campionatului Mondial, meci in care se vor duela Argentina si Franta, pe Lusail Iconic Stadium din Lusail, Qatar, incepand cu ora 17:00.

La Betano, Argentina este cotata cu 2.77 sa se impuna in cele 90 de minute si 1.91 sa castige dupa reprizele de prelungi sau loviturile de departajare, in vreme ce Franta beneficiaza de cota 2.82 sa castige meciul in timpul regulamentar, iar daca o va face dupa reprizele de prelungiri sau loviturile de departajare este cotata cu 1.93.

Cele doua reprezentative s-au mai intalnit intr-un meci cu scantei si in 2018, la Campionatul Mondial din Rusia, cand, in optimile de finala, Franta trimitea acasa echipa sud-americana dupa un epic 4-3.

Argentina are cel mai tanar selectioner de la acest mondial, Lionel Scaloni, in varsta de numai 44 de ani. Este ultimul turneu al lui Lionel Messi, asa ca toata echipa va trage pentru el.

Argentina urmareste tripla de vis, dupa ce a cucerit in 2021 Copa America si Finalissima. Pumele au mai castigat de doua ori titlul mondial, in 1978 si 1986. La precedentele doua campanii triumfale, jucatorii emblematici ai acelor generatii, Kempes respectiv Maradona, au ratat cate un penalty in meciul al treilea din faza grupelor. Messi, decarul Argentinei, a ratat un penalty in 2022, in ultimul meci din grupe, cu Polonia. Veteranul Di Maria este incert pentru finala.

De partea cealalta, Franta este campioana mondiala en-titre. In 2018 a castigat finala de la Moscova cu 4-2 in fata Croatiei, care a terminat acest turneu cu medaliile de bronz.

Antrenorul Didier Deschamps face parte dintr-un grup select, alaturi de Mario Lobo Zagalo si Franz Beckenbauer, a celor care sunt campioni mondiali si ca jucatori si ca antrenori.

In istorie s-a intamplat in numai doua cazuri ca o echipa campioana mondiala sa isi pastreze titlul si la editia urmatoare: Italia 1934 si 1938, respectiv Brazilia 1958 si 1962. Lipsita de aportul Balonului de Aur, Karim Benzema, precum si de a altor piese importante, Franta a reusit sa obtina a doua calificare consecutiva in marea finala.

Lucas Hernandez, autorul primului gol in semifinala contra Marocului, s-a accidentat si este iesit din calcule, dar inlocuit chiar de fratele sau, Theo. Upamecano si Rabiot sunt asteptati sa revina in primul 11, in vreme ce Konate si Coman sunt incerti. Va fi ultimul Mondial pentru atacantul Olivier Giroud, care a contribuit la titlul din 2018 jucand mereu titular, dar nu a reusit sa marcheze niciun gol.

Finala Campionatului Mondial va fi arbitrata de polonezul de 41 de ani Szymon Marcinak. In 2015 a arbitrat la centru finala Campionatului European U21, iar la editia trecuta din Rusia a arbitrat meciul Argentina – Islanda, in care Messi a ratat un penalty. Tot in 2018 a arbitrat si finala Supercupei Europei, Real Madrid – Atletico Madrid. Este primul arbitru polonez in istorie delegat sa conduca o finala de Campionat Mondial.

Campioana mondială de la aceasta editia va incasa putin sub 40 de milioane de euro ca premiu pentru federatia nationala, iar echipa învinsa va primi 28,5 milioane de euro dintr-un fond de premii FIFA de 415 milioane de euro.