F1: Victorie istorică pentru Max Verstappen, în Canada

Max Verstappen (Red Bull) a obținut a 6-a victorie în acest sezon de Formula 1, demonstrând încă o dată că este la un nivel mult superior față de rivalii săi, Fernando Alonso și Lewis Hamilton, care au completat podiumul.

Olandezul a plecat din pole-position și și-a păstrat poziția până la final. Hamilton a avut cel mai bun start din grilă și l-a depășit superb pe Alonso, dar Verstappen s-a îndepărtat repede de britanic. Ecartul dintre ei s-a evaporat în turul 12, când George Russell a intrat în parapet și și-a avariat serios monopostul, iar Safety car-ul a intrat pe circuit.

Hamilton nu l-a pus în dificultate pe Verstappen nici după ieșirea mașinii de siguranță și a fost chiar depășit de Alonso, în turul 22. Ordinea primilor 3 s-a păstrat până la finalul cursei, astfel că Verstappen a ajuns la 6 victorii din 8 etape disputat în acest sezon.

Mecedes pe minus, după ce Russel a abandonat

Chiar dacă Hamilton a urcat pe podium, Mercedes iese pe minus din această cursă, deoarece Russell a fost nevoit să abandoneze când mai erau 15 tururi până la finish.

Piloții Ferrari, Charles Leclerc și Carlos Sainz, au terminat pe locurile 4 și 5. Pentru Red Bull a punctat și Sergio Perez, care a terminat al 6-lea, în timp ce al doilea pilot de la Aston Martin, Lance Stroll, a intrat în puncte în ultimul tur, depășindu-l pe Valtteri Bottas. Albon, Ocon și Norris au terminat și ei în puncte.

Verstappen l-a egalat pe Senna. Red Bull, 100 de victorii in F1

Victoria de azi are o însemnătate aparte pentru Verstappen și Red Bull. În primul rând, este succesul cu numărul 41 pentru olandez, care l-a egalat astfel pe legendarul Ayrton Senna. În plus, Verstappen a semnat victoria cu numărul 100 pentru Red Bull în Formula 1.

Etapa a 8-a din acest sezon de Formula 1 va avea loc în Austria, pe Red Bull Ring de la Spielberg, în week-end-ul 30 iunie – 2 iulie.