F1: Victorie pentru Verstappen în Ungaria și record pentru Red Bull Racing

Max Verstappen (Red Bull) a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Ungariei, după ce a plecat al doilea de pe grila de start.

Olandezul a preluat conducerea cursei imediat după start, depășindu-l pe Lewis Hamilton, și nu a mai cedat prima poziție până la final ajungând la 9 victorii stagionale.

Un incident s-a petrecut în primul viraj de pe circuit, după care Alpine a fost nevoită să-şi retragă ambii piloţi din cursă. Francezii Ocon şi Gasly au fost implicaţi într-un carambol şi s-au retras din cursă.

De altfel, primul tur al cursei de pe Hungaroring a fost cel mai palpitant. După Max, ambii piloți de la Mlaren l-au întrecut și ei pe Hamilton.

Podiumul a fost completat de Lando Norris (McLaren) și Sergio Perez (RedBull). Lewis Hamilton a terminat pe 4, urmat de Oscar Piastri (McLaren), George Russell (Mercedes) și cei doi piloți de la Ferrari, Leclerc și Sainz.

Record absolut pentru Red Bull Racing

Odată cu acest succes din Ungaria, Max Verstappen a stabilit un record absolut pentru Red Bull Racing.

Red Bull Racing, în urma triumfului lui Max Verstappen de la Marele Premiu de Formula 1 al Ungariei, a ajuns la 12 victorii consecutive într-un sezon, ceea ce este un record absolut în F1.

În 1988, cei de la McLaren reușeau să ajungă la 11 victorii consecutive într-un sezon.

Locul 13 pentru Ricciardo

A fost cursa în care Daniel Ricciardo (Alpfa Tauri) a revenit în Formula 1, după ce a început acest acest sezon ca pilot de teste pentru Red Bull. Australianul a terminat pe 13.