F1: George Russell obtine primul sau succes din cariera

George Russell (Mercedes) a castigat Marele Premiu al Brazilei, pe circuitul Interlagos, britanicul bifand primul sau Grand Prix din cariera.

Pe locul secund s-a clasat coechipierul Lewis Hamilton, iar ultima treapta a podiumului a fost ocupata de Carlos Sainz (Ferrari). Pentru ultima etapa a sezonului, in Abu Dhabi, Verstappen este cotat cu 2.30, la Unibet, sa incheie en fanfare sezonul, in vreme ce Lewis Hamilton beneficiaza de cota 3.25 sa obtina succesul.

Dupa ce s-a impus in cursa de sprint din Brazilia, George Russell a plecat in cursa din pole-position si si-a pastrat locul, chiar daca in spatele sau se afla Lewis Hamilton.

In virajul cu numarul 8, un incident intre Kevin Magnussen (Haas) si Daniel Ricciardo (McLaren) facea ca ambele monoposturi sa fie retrase din cursa, iar Safety Car-ul sa intre pe circuit. Profitand de ocazie, Alex Albon (Red Bull) a trecut pe la boxe si a revenit pe circuit cu pneuri medii.

Cursa a fost reluata in turul 6, iar Russell s-a distantat imediat. Verstappen si Hamilton erau unul langa celalalt, olandezul fortand depasirea, insa l-a acrosat pe britanic pe interior si ambele monoposturi au fost avariate, Verstappen iesind cel mai sifonat fiind nevoit sa treaca pe la boxe, in vreme ce Hamilton a pierdut pozitii bune.

Norris si Leclerc au fost, de asemenea, implicati intr-un incident, primul lovind monopostul celui de-al doilea, din spate. Dupa o intrare la boxe, monegascul de la Ferrari a revenit pe circuit cu pneuri medii si, atat Verstappen, cat si Norris, au primit o penalizare de 5 secunde.

Ramas pe circuit cu monopostul usor sifonat, Hamilton a trecut rapid de Schumacher, Pierre Gasly si Sebastian Vettel, urcand pana pe pozitia a 5-a. in turul 15, multiplul campion mondial l-a depasit pe Norris pentru pozitia a 4-a.

La jumatatea cursei, Russell avea un avantaj de 5 secunde in fata lui Perez, iar Sainz ocupa pozitia a treia. Hamilton, insa, se apropia tot mai mult de pilotul spaniol, in vreme ce Verstappen se afla pe locul 15.

In turul 37, Sainz a oprit pentru a doua oara la boxe, iar Hamilton castiga un loc. Dupa ce mai multi piloti din mijlocul plutonului au oprit la boxe, Verstappen a fost promovat pana pe 10.

Spre deliciul publicului, Lewis Hamilton s-a apropiat de Sergio Perez si a trecut de mexican, asigurandu-si pozitia a 2-a. Putin mai in spate, Verstappen ajungea pana pe 6.

Cu un avantaj de 22 de secunde in frunte, Russell a trecut pe la boxe in turul 50, revenind pe primul loc. Cursa avea sa fie din nou intrerupta de Safety Car in turul 55, dupa ce Lando Norris a abandonat cu probleme la motor.

In cele din urma, George Russell a trecut primul linia de sosire, urmat imediat de Lewis Hamilton, iar Carlos Sainz a incheiat pe 3. Locul 4 a fost ocupat de Charles Leclerc, iar pe 5 a terminat Fernando Alonso, apoi Max Verstappen si Sergio Perez, iar Esteban Ocon, Valtteri Bottas si Lance Stroll au luat ultimele puncte puse in joc.

Pe 20 noiembrie se va disputa ultima etapa a sezonului, Marele Premiu de la Abu Dhabi, pe circuitul Yas Marina.