Formula 1: Max Verstappen câștigă în premieră pe circuitul de la Silverstone

Max Verstappen a câștigat pentru prima dată în cariera sa Marele Premiu al Marii Britanii, a 10-a etapă a sezonului 2023 din Formula 1.

Este a 8-a victorie din acest sezon pentru pilotul Red Bull, campionul en-titre, care a fost urmat pe podium de britanicii Lando Norris (McLaren) și Lewis Hamilton (Mercedes).

Cursa de la Silverstone nu a început atât de bine pentru Max Verstappen, care a pierdut încă din primele secunde prima poziție în fața lui Lando Norris.

Norris a condus cursa timp de doar cinci tururi, deoarece a fost depășit în cele din urmă de Max.

Safety car-ul a apărut pe pistă, in turul 34, dupa abandonul lui Kevin Magnussen, astfel că ultima parte a Grand Prix-ului a fost mult mai interesantă, mai ales în privința luptei pentru locul secund dintre Lando Norris și Lewis Hamilton.

Pilotul de la McLaren a obținut o performanță incredibilă, terminând pe locul secund, la fel și colegul său, Oscar Piastri, care a încehiat pe 4. Hamilton a completat podiumul, iar alt britanic, George Russell, a terminat și el în Top 5.

Urmatoarea etapă, a 11-a, se va disputa în Ungaria, pe circuitul de la Hungaroring, în perioada 22-23 iulie.