Formula 1: Max Verstappen si-a aparat cu succes titlul mondial, dupa victoria din Japonia

Max Verstappen (25 de ani, Red Bull) a castigat Marele Premiu al Japoniei si a devenit pentru a doua oara consecutiv campion mondial in Formula 1.

In aceste conditii, Verstappen este vazut de Unibet principalul favorit la castigarea Marelui Premiu al Statelor Unite, avand cota 1.51, urmat de Leclerc, cu 5.00 pentru aceeasi performanta.

Performanta a fost realizata dupa ce Charles Leclerc (Ferrari), principalul contracandidat, cu cel mai rapid tur de circuit, a terminat pe 3 in urma unei penalizari, Sergio Perez (Red Bull) terminand pe 2.

Pilotul monegasc a rezistat in fata atacurilor mexicanului, dar in ultima sicana din ultimul tur a gresit, a taiat virajul, dar a trecut totusi linia de sosire pe locul 2. Ulterior, insa, FIA a reactionat si l-a penalizat cu 5 secunde pentru acest incident.

MP al Japoniei, care trebuia sa cuprinda 53 de tururi, s-a terminat dupa 28 de tururi, din cauza ploii torentiale, aproximativ 45 de minute de cursa efectiva.

„Regulile privind alocarea unui punctaj redus (articolul 6.5) se aplica doar in cazul suspendarii cursei care nu poate fi reluata si, prin urmare, sunt acordate toate punctele, iar Max Verstappen este campion mondial”
FIA.

Astfel, cu 4 curse ramase in acest sezon, Verstappen a ajuns la 366 de puncte, 113 peste Sergio Perez si 114 peste Leclerc, ecart ce nu mai poate fi recuperat si a devenit matematic campion mondial pentru al doilea an consecutiv.

Pentru Verstappen a fost a 32-a sa victorie din Formula 1, a 12-a din acest sezon.

Cursele ramase din acest sezon sunt Texas (23 octombrie), Mexic (30 octombrie), Brazilia (13 noiembrie) si Abu Dhabi (20 noiembrie).