Rapid o invinge dramatic pe Esbjerg in grupele Ligii Campionilor

Rapid Bucuresti, campioana României la handbal feminin, a obtinut, duminica, o victorie remarcabila la Mioveni, scor 34-32, impotriva formatiei daneze Team Esbjerg, in grupa B din Liga Campionilor.

Liga Nationala de handbal feminin a programat, luni, de la ora 17.30, un meci din runda a 6-a, Dacia Mioveni avand cota 3.25, la Unibet, sa obtina victoria cu Minaur Baia Mare, in vreme ce formatia baimareana beneficiaza de cota 1.50 pentru aceeasi performanta.

Rapid a condus cu 19-14 la pauza, insa Esbjerg a revenit in forta in repriza a doua, egaland de cateva ori, cu toate ca, la un moment dat, echipa giulesteana a avut si 7 goluri avans.

Lorena Ostase a fost inger si demon. Mai intai a ratat o oportunitate uriasa în ultimele minute, apoi portarul Denisa Dedu a aparat fantastic, Marta Lopez si-a readus echipa in avantaj, din lateral, iar Ostase a stabilit scorul final, dupa o greseala in atacul danezelor, care s-au precipitat incercand egalarea la ultimul lor atac.

Principalele marcatoare pentru Rapid au fost Korsos 5 goluri, Grozav 5, iar de la Team Esbjerg s-a remarcat Reistad, cu 9 reuşite.

8. Lokomotiva Zagreb (80-125) 0.

primele doua clasate merg direct in sferturi, iar cele de pe locurile 3-6 in play-off-ul pentru sferturi.