John Isner, record de tie-breakuri câștigate în ATP

Americanul John Isner, 39 ATP, a devenit primul jucător de tenis care a câştigat 500 de tie-break-uri în circuitul ATP.

Performanța a fost realizată după ce l-a învins, cu scorul de 7-6 (8), 7-5, pe Emilio Gomez, în sferturile de finală la Dallas Open.

În semifinale, Isner este cotat de Unibet cu 2.10 pentru a disputa finala, în vreme ce adversarul său, Jeffrey John Wolf, beneficiază de cota 1,73 pentru aceeași performanță.

Cu 500 de tie-break-uri câştigate, Isner are cu 34 mai multe decât elveţianul Roger Federer, Pete Sampras (328) fiind al treilea. De asemenea, în Top 10 se mai afla Andy Roddick (303), Novak Djokovic (299) şi Rafael Nadal (263).

De-a lungul carierei, Isner a disputat 819 tie-break-uri, dintre care a pierdut 319.

„Am câştigat multe tie-break-uri: 500. Sunt foarte fericit că nu a trebuit să câştig 501”, a declarat Isner, după meciul cu Gomez.

Isner deţine, de asemenea, recordul si pentru cei mai mulţi aşi din circuit, stabilit in iulie 2022, la Wimbledon, având in prezent peste 14.000.

Tot la Wimbledon, dar in 2010, Isner si Nicolas Mahut au stabili trei recorduri. Scorul partidei din turul 2 a fost 4-6, 6-3, 7-6, 6-7, 68-70, întâlnire care a durat 11 ore şi 5 minute. Numai setul decisiv a durat 8 ore şi 11 minute! 215 aşi au servit cei doi jucători de-a lungul partidei și 183 de game-uri s-au jucat în cele trei zile cât a durat partida!