Real Madrid – Al Hilal, finala Campionatului Mondial al Cluburilor

Real Madrid si Al Hilal se vor duela, sambata, 11 februarie, in finala Campionatului Mondial al Cluburilor, pe Stade Prince Moulay Abdallah din Rabat (Maroc).

Real Madrid este cotata de Superbet cu 1.25 pentru castigarea partidei in timp regulamentar, in vreme ce pentru a nu pierde partida, in cele 90 de minute, Hilal beneficiaza de cota 3.60.

Real Madrid participa la aceasta competitie pentru ca este detinatoarea Ligii Campionilor. A stat in prima faza, iar in semifinale a trecut cu 4-1 de Al Ahly din Egipt.

Înainte de a zbura spre Maroc, echipa antrenată de italianul Carlo Ancelotti a pierdut în La Liga, 0-1 la Mallorca.

Thibaut Courtois este incert, iar Eden Hazard, Eder Militao, Karim Benzema, Ferland Mendy si Lucas Vasquez sunt accidentati.

De partea cealalta, Al Hilal se afla la acest turneu pentru ca a castigat Liga Campionilor Asiei. In primul meci a trecut de Wydad Casablanca din Maroc, la penalty-uri, apoi a produs surpriza, trecand si de Flamengo, din Brazilia, cu 3-2.

Eroul meciului cu echipa braziliana a fost atacantul saudit Salem Al Dawsari, care a marcat două goluri. Acesta este cel care a adus și victoria istorică a Arabiei Saudite în fața Argentinei (2-1), înscriind în minutul 53, la scorul de 1-1, în primul meci al celor două echipe la Campionatul Mondial din Qatar.

Astfel, Asia e prezentă pentru a treia oară în meciul decisiv pentru desemnarea campionei, după două finale pierdute: în 2016, Real Madrid – Kashima Antlers (Japonia) 4-2, după prelungiri; în 2018, Real Madrid – Al Ain (Emirate) 4-1.

Yasser Al-Shahrani este anuntat ca fiind indisponibil. In rest, tot lotul este la dispozitia tehnicianului argentinian Ramon Diaz.

Europa domină autoritar Campionatului Mondial al Cluburilor: a câștigat ultimele 9 ediții fără excepție, prin Bayern Munchen (2013, 2021), Real Madrid (2014, 2016, 2017, 2018), Barcelona (2015), Liverpool (2019) și Chelsea (2022). În 2020, în pandemia de Covid-19, competiția nu s-a disputat.