LeBron James a devenit cel mai bun marcator din NBA

LeBron James, 39 de ani, a reușit, miercuri, să doboare recordul de puncte marcate în NBA, depășindu-l pe legendarul Kareem Abdul-Jabbar.

Boston Celtic are prima șansă la câștigarea titlului, Superbet oferind cota 4,00, urmată de Milwaukee Bucks, cota 6,00 și Denver Nuggets, cota 7,50.

La meciul dintre Los Angeles Lakers și Oklahoma City Thunder, în incinta Crypto.com Arena din Los Angeles, starul gazdelor, LeBron James, a devenit cel mai bun marcator din istoria NBA.

Kareem Abdul-Jabbar marcase 38.387 de puncte, recordul fiind stabilit în anul 1984, cu opt luni înainte ca LeBron James să se nască.

Înainte de startul partidei, LeBron avea nevoie de 36 de puncte pentru a-l depăși pe Kareem și a reușit acest lucru, cu 10 secunde înainte de finalul sfertului al treilea al partidei cu Oklahoma City Thunder.

Înainte de sfertul patru, campionul NBA în 4 rânduri, de două ori cu Miami Heat și câte o dată cu Cleveland Cavaliers și Los Angeles Lakers a fost felicitat pe teren de Kareem Abdul-Jabbar, cei doi fiind protagoniștii unui moment emoționant.

Din păcate, Lakers a pierdut meciul cu Thunder, scor 130-133, iar LeBron a încheiat partida cu 38 de puncte marcate, 7 recuperări și 3 pase decisive.

Los Angeles Lakers ocupă locul 13 în Conferința de Vest, cu 25 de victorii și 30 de înfrângeri, având șanse tot mai mici de a printre play-off-ul.

LeBron James joacă de 20 de sezoane în NBA, iar meciul de miercuri a fost al 1410-lea din carieră.