Mircea Lucescu și-a dat demisia de la Dinamo Kiev, apoi a anunțat că se retrage

Mircea Lucescu și-a dat demisia de la Dinamo Kiev, apoi a anunțat că se retrage: „Totul are un început și un sfârșit”

Mircea Lucescu și-a dat demisia de la Dinamo Kiev, imediat după eșecul suferit, joi, în derby-ul din campionat cu Șahtior, scor 0-1, în runda cu rumărul 13.

„Il Luce”, 78 de ani, a transmis, apoi, că se retrage din fotbal, la 44 ani, 8 luni, 6 zile de la debutul ca antrenor, din cauza seriei de rezultate negative.

Mircea Lucescu avea contract cu Dinamo Kiev până la finalul sezonului 2023/2024. Formația din capitala Ucrainei a ajuns la 4 partide fără victorie în campionat, iar eșecul contra rivalei Șahtior a cântărit decisiv.

Imediat după meci, Mircea Lucescu și-a anunțat demisia, iar jurnaliștii de la Sport.ua informează că locul îi va fi luat, provizoriu, de Oleksandr Șovkovski (48 de ani).

Mircea Lucescu și-a dat demisia de la Dinamo Kiev, apoi a anunțat că se retrage

„Totul se termină. Am dat 15 ani fotbalului ucrainean și meciul cu Șahtior a fost ultimul în fruntea Dinamo. Astăzi nu aș vrea să vorbesc despre joc. Vreau să spun că am dat 15 ani fotbalului din Ucraina. Așa am decis să-mi pun capăt carierei. A fost ultimul joc. Mi-am luat rămas bun de la jucătorii mei, de la Șahtior. Va mulțumesc tuturor. Mi-ar fi plăcut să o închei altfel, dar totul se termină – o carieră fotbalistică, dragoste și viață. Totul are un început și un sfârșit.

Echipa asta a lui Dinamo are un viitor frumos. La fel are și fotbalul ucrainean. Dar pentru mine este complicat să merg mai departe cu acest război, cu lipsa fanilor. Toate minutele astea de liniște, de reculegere, sunt dificile pentru mine. Am devenit mai sentimental peste ani. Fiecare meci a devenit tot mai complicat pentru mine. E dificil să mă gândesc constant la toți oamenii nevinovați care mor. Nu pot combina asta cu fotbalul. Vă mulțumesc tuturor, mulțumesc fotbalului din Ucraina pentru acești 15 ani minunați.

Vă doresc pace, sănătate și un viitor fericit. Eu sunt aici de la începutul războiului, din 2014. Nu am părăsit atunci Donetskul. În ultimii doi ani, mulți fotbaliști cu experiență au părăsit echipa. Cei tineri nu îi pot înlocui imediat. Trebuie răbdare! Cel mai ușor e să critici și să blamezi. E necesar să susținem tineretul ucrainean”, a declarat Mircea Lucescu în conferința de după meci.

Mircea Lucescu, la ultimul meci pe banca lui Dinamo Kiev

36 de trofee a obținut Il Luce, în 4 țări: 9 titluri de campion, 8 Supercupe și 7 Cupe ale Ucrainei, 3 Cupe ale României, 2 titluri de campion în România, 2 titluri de campion în Turcia, 1 Supercupă a Europei, 1 Supercupă a României, 1 Supercupă a Rusiei, 1 Cupă UEFA, 1 Cupă Anglo-Italiană

Cariera de antrenor a lui Mircea Lucescu

ianuarie 1979 – iunie 1983: Corvinul Hunedoara
noiembrie 1981 – octombrie 1986: naționala României
noiembrie 1985 – iunie 1990: Dinamo București
iulie 1990 – martie 1991: Pisa (Italia)
iulie 1991 – februarie 1995: Brescia (Italia)
iulie 1995 – februarie 1996: Brescia (Italia)
iulie 1996 – noiembrie 1996: Reggiana (Italia)
iulie 1997 – noiembrie 1998: Rapid București
decembrie 1998 – martie 1999: Inter Milano (Italia)
aprilie 1999 – iunie 2000: Rapid București
iulie 2000 – iunie 2002: Galatasaray Istanbul (Turcia)
iulie 2002 – mai 2004: Beșiktaș Istanbul (Turcia)
mai 2004 – mai 2016: Șahtior Donețk (Ucraina)
iunie 2016 – mai 2017: Zenit Sankt Petersburg (Rusia)
august 2017 – februarie 2019: naționala Turciei
iulie 2020 – 2023: Dinamo Kiev (Ucraina)

CITEȘTE ȘI TURUL FRANȚEI 2024: PROGRAMUL ETAPELOR. FINALUL NU VA FI LA PARIS

Web design © 2024 Știrea ta