Play-off NFL: Cowboys și Eagles, eliminate din Wild Card! Cum arată tabloul rundei divizionale

Play-off NFL. Prima etapă a fazei play-off din sezonul 2023-2024 al NFL (Wild Card) s-a încheiat, 8 echipe reușind să acceadă în runda următoare (Divizional Round), printre cele eliminate aflându-se finalista ediției precedente, Philadelphia Eagles.

Wild cardul din play-off-ul NFL a început, sâmbătă, cu duelul dintre Houston Texans și Cleveland Browns, adjudecat de gazde cu 45-14 (10-7, 14-7, 14-0, 7-0). A fost o revanșă binemeritată a echipei texane, care se preda, tot acasă, în fața echipei din Ohio, cu 22-36, în ajunul Crăciunului.

Duminică, Kansas City Chiefs, campioana în exercițiu, și Miami Dolphins au oferit, probabil, cel mai friguros duel al acestei faze, partida desfășurându-se la 20 de grade Celsius sub limita înghețului, iar finalul a fost unul în consecință, oaspeții din Florida neavând nicio șansă.

Play-off NFL: Chiefs – Dolphins, al patrulea cel mai rece disputat vreodată în NFL.

Kansas City Chiefs a câștigat detașat, cu 26-7 (7-0, 9-7,3-0, 7-0), continuând cursa de apărarea a trofeului Vince Lombardi adjudecat în Super Bowl-ul din 2023 contra celor de la Philadelphia Eagles. Meciul dintre Chiefs și Dolphins a fost al patrulea cel mai rece disputat vreodată în NFL.

Play-off NFL: Cowboys și Eagles, eliminate!

Play-off NFL: Cowboys și Eagles, eliminate din Wild Card

Ceva mai târziu, Dallas Cowboys și Green Bay Packers s-au duelat în capul de afiș al rundei Wild Card, tranșat surprinzător de oaspeți, scor 32-48 (0-7, 7-20, 9-14, 16-7). În mod neașteptat, gazdele s-au prezentat lamentabil în primele două sferturi, în special pe partea defensivă, iar „brânzarii” au intrat la pauză cu un avantaj de 20 de puncte. Situația nu s-a schimbat nici în sfertul al treilea, când oaspeții și-au mărit avantajul la 25 de puncte.

Ultimul sfert a început în aceeași notă, Packers mărind diferența la 32 de puncte! A fost momentul în care oaspeții au fost siguri de victorie, s-au relaxat, permițându-le gazdelor să reducă din diferență prin marcarea a două eseuri, prea tarziu și prea puțin pentru a întoarce scorul.

În ultima partida a zilei de duminică, Detroit Lions și Los Angeles Rams au oferit cel mai echilibrat duel. S-au impus gazdele, cu 24-23 (14-3, 7-14, 3-3, 0-3).Oaspeții puteau să treacă în avantaj, cu 4 minute înainte de final, dar au ratat această șansă, iar partida s-a încheiat cu gazdele în atac, care nu au mai forțat.

Luni, Buffalo Bills și Pittsburgh Steelers s-au înfruntat la -17 grade Celsius, o partidă amânată cu o zi din cauza căderilor abundente de zăpadă. Cum era de așteptat, gazdele au gestionat mai bine temperaturile scăzute, în special în primul sfert, și s-au impus cu 31-17 (14-0, 7-7, 3-3, 7-7).

În cele din urmă, Tampa Bay Buccaneers a fost ultima echipă calificată în runda Divizională a playoff-ului NFL, după ce a eliminat, neașteptat, pe finalista ediției precedente, Philadelphia Eagles, cu un neverosimil 32-9 (10-0, 6-9, 9-0, 7-0).

Când se va disputa Super Bowl 2024

Super Bowl LVIII (58) va începe la ora 18:30, duminică, 11 februarie (). Las Vegas este orașul gazdă, iar Usher va juca spectacolul de la pauză.

Usher va cânta la pauza Super Bowl 2024

Rapperul american Usher, un star la începutul anilor 2000, cunoscut pentru hiturile sale de R&B, va fi vedeta spectacolului din pauza Super Bowl 58. Usher îi ia locul megastarului Rihanna, care a încântat publicul în februarie 2023, la Glendale, Arizona, cu unul dintre cele mai urmărite spectacole din lume. in pauza Super Bowl 57.

Din 2019, spectacolul din pauza Super Bowl este produs de Roc Nation, o companie fondată de starul rap Jay-Z. În 2023, Apple Music, filiala gigantului informatic, a înlocuit Pepsi ca sponsor principal al evenimentului.