Real Madrid a învins pe AC Milan, la Pasadena, într-un turneu amical de gală. VIDEO

Într-un amical disputat duminică după-amiază, la Pasadena (Los Angeles), în fața a 70.000 de oameni, Real Madrid a învins-o pe AC Milan, scor 3-2, după ce rossoneri au condus cu 2-0 la pauză.

Este vorba despre un turneu amical, „Soccer Champions Tour”, care reunește 6 dintre cele mai mari cluburi de fotbal din Europa. Pe lângă Real Madrid și AC Milan, la turneu vor mai participa FC Barcelona, Juventus, Manchester United și Arsenal. Vor fi 8 partide ce se vor disputa pe 8 arene diferite. Real Madrid va disputa 4 partide, FC Bracelona, Juventus și AC Milan câte 3, în vreme ce Man. United și Arsenal câte una.

Prima repriză a aparținut lui AC Milan, care a înscris prin Fikayo Tomori (minutul 25), lovitură de cap după un corner, și Luka Romero (minutul 42), cu o execuție spectaculoasă din afara careului.

La pauză, Carlo Ancelotti a schimbat 8 jucători și, în doar două minute (57 și 59), Fede Valverde a înscris de două ori cu șuturi din afara careului. Mai întâi, portarul Marco Sportiello a scăpat mingea în poartă, iar la a doua reușită nu a avut replică.

Pe final, Vinicius Junior, la primul său meci pentru Real Madrid în care a purtat tricoul cu numărul 7, a înscris golul victoriei (minutul 84) din interiorul careului, după o frumoasă preluare pe piept.

AC Milan va mai juca în turneul american cu Juventus (28 iulie) și FC Barcelona (1 august), în vreme ce Real Madrid le va mai înfrunta pe Manchester United (27 iulie) și FC Barcelona (29 iulie).

AC Milan a început partida cu: Sportiello – Calabria, Simic, Tomori, Florenzi – Loftus Cheek, Krunic, Pobega – Messias, Colombo, Pulisic
Au mai intrat: Romero, Adli, De Ketelaere, Giroud, T. Hernandez, Kjaer, Leao, Maignan, Reijnders, Saelemaekers, Thiaw

Real Madrid a început partida cu: Lunin – Vazquez, Militao, Nacho, Mendy – Valverde – Camavinga, Kroos – Bellingham – Brahim, Joselu
Au mai intrat: Alaba, Carvajal, F. Garcia, Modric, Rodrygo, Rudiger, Tchouameni, Vinicius Junior, Nico Paz