Supercupa Italiei: AC Milan – Inter Milano. Derby della Madonnina, la Riad

AC Milan si Inter Milano, ultimele doua campioane ale Italiei, vor fi adversare in Supercupa Italiei, miercuri, la Ryad, in Arabia Saudita, de la ora 21:00.

Milan este cotata cu 2.80 sa obtina victoria in timp regulamentar, iar pentru a cuceri trofeul beneficiaza de cota 1.98, la Betano, in vreme ce Inter este cotata cu 2.57 sa obtina victoria in 90 de minute, iar pentru a ridica trofeul beneficiaza de cota 1.85.

Va fi doar a doua oara cand marile rivale milaneze isi vor disputa Supercupa Italiei. S-a mai intamplat in 2011, tot in afara Italiei, la Beijing, unde Milan s-a impus cu 2-1, dupa ce Inter a deschis scorul.

Cu toate ca se afla peste Inter, in Serie A, cu un singur punct, insa la 9 in urma liderului Napoli, AC Milan nu traverseaza o perioada buna. Detinatori a 7 Supercupe, rossoneri au 3 meciuri la rand fara victorie in toate competițiile: remiza cu AS Roma, 2-2, urmata de eliminarea din Cupa Italiei, acasa, in fata lui AC Torino, scor 0-1, partida decisa in prelungiri, apoi remiza cu Lecce, 2-2, runda trecuta.

Cu aceasta ocazie, Milan incearca sa castige doua meciuri consecutive contra rivalei din oras pentru prima oara din 2011, atunci cand a reusit 3 victorii la rand, in vreme ce pentru antrenorul Stefano Pioli aceasta este prima Supercupa din cariera, atat ca jucator, cat si ca antrenor.

Interesant este faptul ca Pioli a antrenat si la Inter, in 2016, iar primul sau meci oficial pe banca nerazzurrilor a fost chiar impotriva lui AC Milan, in campionat, pe 20 noiembrie, terminat 2-2. In mai 2017 a fost demis, dupa 7 etape la rand in care a bifat doar 2 puncte.

De cealalta parte, Inter se afla intr-o forma mult superioara, neinvinsa pana acum in 2023. Vicecampioana editiei trecute din Serie A, cu 6 Supercupe in palmares, vine dupa o remiza la Monza, 2-2, victorie cu Parma, in Cupa, 2-1, dupa prelungiri, apoi victorie cu Verona, etapa trecuta, 1-0.

Acest prim Derby della Madonnina din 2023 este a doua intalnire stagionala intre echipele care, in sezonul trecut, au luptat umar la umar pentru titlu pana in ultima etapa. La inceputul lunii septembrie din 2022, in Serie A, Milan a castigat cu 3-2, dupa ce Inter a deschis scorul.

Pentru antrenorul lui Inter, Simone Inzaghi, am putea spune ca Supercupa Italiei este specialitatea casei. A castigat trofeul de 3 ori, in tot atatea prezente: de doua ori cu Lazio si o data cu Inter, chiar anul trecut, cand a invins-o pe Juventus cu 2-1, dupa prelungiri. In cazul unui nou succes, ii va egala pe Marcello Lippi si Fabio Capello, antrenorii care au cele mai multe Supercupe ale Italiei in palmares.