Turul Franței 2023: Kwiatkowski câștigă de Ziua Franței, pe Grand Colombier

Michal Kwiatkowski (Ineos) a câștigat etapa a 13-a din Turul Franței 2023, disputată chiar de ziua Franței, ce i-a purtat pe rutieri din Châtillon-Sur-Chalaronne până pe Grand Colombier, o altă cățărare mitică.

Podiumul a fost completat de Maxim Van Gils (Lotto Dstny) și Tadej Pogacar (UAE), care a recuperat încă 8 secunde din ecartul față de Jonas Vingegaard, sosit al 4-lea, în continuare lider la general.

Evadarea zilei a fost compusă din 20 de cicliști, printre care și Kwiatkowski, iar avansul față de pluton a fost, inițial, la puțin peste 2 minute, dar înaintea cățărarii finale au avut un avans de aproape 4 minute.

Mișcarea decisivă a avut loc în ultimii 10 km, când Kwiatkowski a dat atacul decisiv și a pus un avans constant de peste un minut față de restul colegilor din evadare.

Polonezul a rulat excelent pe pantele grele de pe Colombier, iar la final a trecut primul linia de finish, la a doua victorie a carierei în Turul Franței, după cea din 2020. Kwiatkowski a adus, astfel, și prima victorie pentru Ineos la această ediție.

„A fost o cursă la cel mai ridicat ritm, de la început până la sfârșit. Ultimul efort a fost probabil unul dintre cele mai grele din viața mea, dar m-am descurcat bine și m-am ritmat bine. Știam că va fi un efort îndelungat, astfel că am căutat să-mi păstrez calmul până la final”, a spus Kwiatkowski, la flash-interviul de la final.

Atacurile în grupul favoriților au început târziu, chiar în ultimul kilometru, când Pogacar l-a atacat pe Vingegaard, reușind să se desprindă de danez la 4 secunde.

Slovenul a câștigat încă 4 secunde din bonficații, grație locului 3 din etapă, astfel că, la general, Vingegaard mai are un avans de doar 9 secunde față de Pogacar, în vreme ce Hindley completează podiumul provizoriu, la 2:51 de danez.

După această rundă, la Unibet, Jonas Vingegaard are cota 2.00 să-și păstreze tricoul galben la final, în vreme ce Tadej Pogacar are cota 1.85.