Un român va disputa finala MLS, după un comeback epic. VIDEO

Columbus Crew și LA FC vor disputa finala campionatului Major League Soccer, iar printre cei prezenți pe teren se va afla și românul Alexandru Mățan.

Mățan a fost protagonist în finala Conferinței de Est din MLS, disputată între FC Cincinnati și Columbus Crew. Echipa fostului internațional de tineret a câștigat o luptă dramatică și se va lupta pentru titlul suprem din SUA.

Fostul jucător de la Farul Constanța și Rapid, ajuns la 24 de ani, a fost titular pentru Columbus Crew și a evoluat 110 minute, după o prestație solidă.

Columbus s-a văzut condusă încă din minutul 13, prin Brandon Vazquez, apoi Cincinnati și-a dublat avantajul în prelungirile primei reprize, când MVP-ul sezonului din MLS, Luciano Acosta, a transformat cu eleganță o lovitură liberă.

Echipa lui Mățan a reușit să egaleze în ultimul sfert de oră al timpului regulamentar. Mai întâi, scorul a fost redus dintr-un autogol, apoi Columbus a reușit să egaleze în minutul 86, prin Diego Rossi, iar golul victoriei a fost marcat de Christian Ramirez în minutul 115.

PUTEȚI VIZIONA VIDEO AICI

Astfel, Columbus Crew a devenit campioana Conferinței de Est și va disputa marea finală MLS în compania celor de la Los Angeles FC.

Un român va disputa finala MLS, după un comeback epic
Columbus Crew – campioana Conferintei Est din MLS

Alexandru Mățan, sezon de neuitat în MLS

Mijlocașul crescut la academia lui Gheorghe Hagi se află la cel mai bun sezon al său de când a traversat Atlanticul. Mățan a evoluat în 39 de meciuri în toate competițiile pentru echipa de care aparține din martie 2021. A înscris 3 goluri și a pasat decisiv de 11 ori în sezonul 2023.

Alexandru Mățan a ajuns la Columbus Crew în urmă cu aproape 3 ani, când americanii plăteau 1,5 milioane de euro lui Gică Hagi pentru serviciile fotbalistului. De atunci, acesta a fost împrumutat la începutul sezonului trecut la Rapid, timp de 6 luni, apoi s-a reîntors.

Finala Major League Soccer 2023 dintre Columbus Crew și LA FC va avea loc chiar pe terenul echipei lui Mățan, pe 9 decembrie, de la ora României 23:00.