Alex Mățan a câștigat titlul în MLS pentru Columbus Crew

Alexandru Mățan a câștigat titlul în MLS, după ce Columbus Crew a trecut în finală de Los Angeles FC, scor 2-1.

Cu Mățan printre titulari, Columbus a controlat finala MLS disputată chiar pe teren propriu, în Ohio, în fața a 20.802 de suporteri. Gazdele au avut nevoie de 4 minute de vis în prima repriză pentru a se desprinde decisiv.

Cucho a transformat fără emoții, din penalty, în minutul 33, după un henț, iar Yeboah a mărit avantajul imediat, în minutul 37.

În partea secundă, Los Angeles FC a revenit în meci, după ce Bouanga, nemarcat în careul mic, a reluat în poartă din a doua încercare, însă campioana din 2022 n-a mai avut forța să egaleze și să își apere trofeul.

URMÂREȘTE VIDEO AICI

Pentru Columbus Crew este al treilea titlu în MLS, după edițiile din 2008 și 2020. LA Galaxy deține recordul, cu 5 trofee.

Alex Mățan

Mățan își trece astfel în palmares cel de-al treilea trofeu, după Cupa și Supercupa României câștigate alături de Viitorul, actuala Farul. Mijlocașul român încheie al treilea sezon în MLS cu 2 goluri și 12 pase decisive în 37 de partide.