Dublă Ferrari în Marele Premiu al Australiei!

Foto – Salvatore Parisi @tore9312

Dublă Ferrari în Marele Premiu al Australiei! Seria victoriilor lui Verstappen s-a oprit pe circuitul Albert Park

Carlos Sainz (Ferrari) a triumfat în Marele Premiu al Australiei, profitând de abandonul triplului campion mondial, olandezul Max Verstappen (Red Bull). Spaniolul a fost urmat de colegul său Charles Leclerc și de Lando Norris (McLaren).

Plecat de pe locul 2 pe circuitul de la Melbourne, Carlos Sainz s-a ținut aproape de Max Verstappen, iar în turul 2 a trecut de liderul clasamentului general, profitând de faptul că aceasta a pierdut pentru un moment controlul mașinii.

În turul următor, s-a aflat și motivul pentru care Verstappen a cedat poziția de lider: probleme tehnice. A început să iasă fum din spatele mașinii Red Bull, iar Max a fost depășit treptat de toți rivalii. A ajuns cu greu la boxe și a abandonat.

„La începutul cursei frâna dreapta spate s-a blocat. Era ca și cum ai conduce cu frâna de mână pusă” – Verstappen.

E pentru prima dată, după 43 de curse (primul din 10 aprilie 2022), când olandezul nu termină un Mare Premiu. Și ratează șansa de a obține a 10-a victorie la rând.

Clasat pe locul 3 în prima cursă din an și absent în următoarea (Arabia Saudită), pentru că s-a operat de apendicită, Carlos Sainz s-a instalat la conducerea cursei și a condus perfect. A gestionat excelent pneurile, nu a comis nicio greșeală și nu le-a dat nicio speranță rivalilor. Și a arătat că toate echipele trebuie să facă eforturi pentru a-l aduce din sezonul viitor, după ce Ferrari a decis să renunțe la el pentru a-l semna pe Lewis Hamilton.

Foto – Salvatore Parisi
@tore9312

A trecut primul linia de sosire și a obținut a treia victorie din carieră. Anul trecut, Sainz a fost singurul care a câștigat o cursă în afară de piloții Red Bull. Anul acesta e primul care-l oprește pe Max Verstappen, câștigătorul din Bahrain și Arabia Saudită.

„A fost o cursă foarte bună, m-am simțit foarte bine. Nu a fost ușor, dar am reușit să gestionăm bine totul. Am simțit la început că pot ține pasul cu Max Verstappen, apoi el a pierdut controlul și l-am depășit. Și am văzut că are probleme. După ce am trecut pe primul loc am simțit că pot câștiga, având în vedere ritmul pe care l-am avut zilele trecute. Sunt foarte fericit pentru mine și pentru echipă.

Viața uneori e nebună. Anul a început cum a început, apoi am terminat pe podium la Bahrain, am avut problema cu apendicita și acum am revenit și am câștigat. Sunt foarte fericit. Recomand tuturor piloților să-și scoată apendicele” – Carlos Sainz.

Dublă Ferrari după 4 ani

Pe locul doi a venit colegul lui Carlos Sainz, monegascul Charles Leclerc. E pentru prima dată când Ferrari reușește dubla 1-2 după 4 ani. Precedenta reușită a fost în MP din Bahrain, 2020.

Leclerc a început cursa de pe locul 4, după Verstappen, Sainz și Norris. Dar o strategie excelentă a celor de la Ferrari l-a ajutat să treacă de Norris.

Monegascul s-a instalat pe locul 2 și chiar a venit la un moment dat la sub o secundă de liderul Sainz, însă nu s-a mai repetat scenariul de la Monza 2023, când piloții Ferrari s-au duelat pentru o poziție. Între cei doi colegi creat o distanță sigură, iar ambele mașini ale Scuderieri au terminat cursa fără emoții.

Pe trei a terminat britanicul Lando Norris, urmat de colegul de la McLaren, australianul Oscar Piastri.

Weekend de coșmar pentru Mercedes

Marele Premiu s-a terminat sub Saftey Car Virtual, care neutralizează cursa. În virajul 6, George Russell a pierdut controlul mașinii, lovind parapetul și lăsând monopostul pe circuit.

A fost un weekend de coșmar pentru Mercedes, care în turul 17 l-a pierdut pe Lewis Hamilton, după ce acestuia i-a cedat motorul.