Bucuria tricolorilor după ce au devenit campioni mondiali la minifotbal

România este noua campioană mondială la minifotbal, după o finală dramatică

România a devenit, în premieră, campioană mondială la minifotbal, după ce a trecut în finală de Kazahstan, după 2-2 și 12-11 la loviturile de departajare.

În minutul 25, ultimul al primei reprize, Kazahstan a deschis scorul, după o recuperare la mijlocul terenului. Mircea Ungur a încercat să respingă o pasă laterală, dar și-a trimis mingea în propria poartă.

Kazahii au dominat partea a doua, au avut ocazii importante și au mai marcat o dată, în minutul 37, când Tarzhanov a profitat de o gafă și mai mare a tricolorilor.

Spre final, România a dat semne de revenire, însă a ratat o șansă mare prin Nemițanu, în minutul 46. Două minute mai târziu, arbitrul a apelat la tehnologia VAR, după un contact în careul advers, iar România a primit o lovitură de pedeapsă, transformată de Balog.

Cu un minut înainte de final, același Balog a șutat senzațional și a trimis meciul în prelungiri.

În cele 10 minute de timp suplimentar, au lipsit ocaziile și s-a trecut la loviturile de la 7 metri, unde dramatismul a fost la cote maxime.

Au fost nu mai puțin de 30 de lovituri de departajare executate, iar ultima, cea a marii victorii, i-a aparținut lui Bogdan Covaci, care a marcat pentru 12-11, iar România își trece în palmares primul titlu mondial la minifotbal.

Romania este noua campioană mondială la minifotbal

România se calificase în finala Campionatului Mondial de minifotbal, care s-a desfășurat în Emiratele Arabe Unite, în urma unei victorii clare în semifinale, contra Ungariei.

Tricolorii s-au oprit în semifinale în 2015 și 2019 și de fiecare dată au luat bronzul: în 2015 pentru că finala mică nu s-a jucat, iar în 2019, după ce au trecut dramatic de Ungaria, la penalty-uri (3-1).