F1: După o cursă nebună, Verstappen câștigă la Antipozi

Max Verstappen (Red Bull Racing), plecat din pole-position, a câștigat Marele Premiu al Australiei, după o cursă plină de incidente.

A fost o cursă în care de 3 ori am avut parte de steag roșu, fiind oprită de fiecare dată, cu incidente majore pe final, descalificări și cu Ferrari fără niciun punct.

Încă din start am avut parte de adrenalină. Liderul Max Verstappen a fost depășit de piloții Mercedes, George Russell și Lewis Hamilton. Charles Leclerc (Ferrari) s-a lovit cu Lance Stroll (Aston Martin) și a ieșit în decor, monegascul fiind nevoit să abandoneze, iar Saftey Carul a apărut pentru prima data în cursă.

În turul 9, am avut din nou steag roșu, iar cursa a fost oprită, după ce Alexander Albon a abandonat. Când cursa s-a reluat, Lewis Hamilton s-a menținut în fața lui Max Verstappen, Alonso ere pe 3, urmat de Gasly și Russell. După 2 tururi, Verstappen a trecut în față, după ce l-a depășit cu ușurință pe Lewis Hamilton, demonstrând că britanicul nu-i va face față nici în acest sezon.

În tutul 18, George Russell a abandonat, după ce monopostul său a luat foc. Pilotul Mercedes a oprit pe dreapta fără probleme și a iesit fără emoții din cockpit.

În partea a doua a cursei, după 40 de tururi, Verstappen își mărea avantajul în fața lui Hamilton la peste 10 seunde, moment în care a ieșit ușor în decor și a pierdut peste 3 secunde din avans. În spate, Hamilton era tot mai mult presat din spate de Fernando Alonso și Carlos Sainz.

În turul 54, cu 4 tururi rămase de parcurs, Saftey Carul și-a făcut din nou apariția. Kevin Magnussen a lovit cu dreapta spate parapetul și mai multe rămășite au rămas pe pistă, abandonând. În turul 56, piloții au intrat la boxe ca să schimbe pneurile, iar cursa urma să fie curățată.

Aceasta s-a reluat cu plecare din grilă, Verstappen și Hamilton au avut un start în forță, dar în prima curbă la dreapta un amalgam de mașini în spatele lor s-au acroșat. Din nou steag roșu! Alonso s-a lovit cu Sainz. Stroll a avut și el probleme, De Vries a ieșit în decor, la fel și cei doi piloți Alpine, Gasly și Ocon!

Un singur tur mai era de parcurs și după multe minute de parlamentări, organizatorii au luat decizia ca acesta să se desfășoare în spatele Saftey Carului.

Astfel, Verstappen a bifat prima sa victorie la Melbourne și a doua victorie din istorie pentru Red Bull, în vreme ce fostul campion mondial, Lewis Hamilton, a obținut primul podium din acest an. McLaren a câștigat la Melbourne primele puncte din acest sezon: Lando Norris a încheiat pe 6, iar Oscar Piastri pe 8, iar Sergio Perez (RedBull) a fost votat pilotul zilei. Mexicanul a plecat ultimul în cursă, de pe linia boxelor, dar a reușit să termine în puncte (pe locul 5), obținând și punctul bonus pentru cel mai rapid tur.

Următoarea cursă va avea loc la finalul lunii aprilie, în Azerbaidjan.