F1: Verstappen a câștigat la Monaco, Perez a dezamăgit

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a câștigat Marele Premiu al Principatului Monaco, după o cursă pe care a controlat-o da capo al fine, în vreme ce coechipierul său, Sergio Perez, a terminat printre ultimii.

Verstappen a încheiat pe prima poziție la Monaco, cu un avans de 28 de secunde în fața lui Fernando Alonso (Aston Martin), iar podiumul a fost completat de Esteban Ocon (Alpine).

Cursa a fost destul de linistită până în turul 50, când la Monaco au început să cadă primele picături de ploaie. Unii piloți s-au grăbit să intre la boxe pentru echiparea cu pneuri intermediare, alții au rămas prea mult pe circuit și au avut de suferit.

Piloții Ferrari au fost chemați extrem de târziu la boxe, iar ploaia le-a dat toate așteptările peste cap. Leclerc și Sainz au intrat în același timp pentru intermediare, de pe locurile 3, repectiv 4, însă au ieșit pe locurile 6, respectiv 8, locuri pe care au terminat cursa.

Englezul Lewis Hamilton (Mercedes) a ocupat a 4-a poziție, urmat de colegul și conaționalul său George Russell, apoi Charles Leclerc (Ferrari), Gasly (Alpine) și Carlos Sainz (Ferrari).

Sergio Perez, plecat de pe ultimul loc, a încheiat cursa pe locul 16.